Rådet udtalte 3. oktober 2023:
Spørgsmål 1:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har de 6 kreaturer på marken (… - 00310, - 00345, -00328, - 00321 og -00292) derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 1:
Rådet bemærker, at spørgsmålet vedrører fem identificerbare og et uidentificerbart dyr.
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”Set 6 kreaturer på en stor mark ved ejendommen med følgende CKR nr. …- 00310, -00345, -00328, -00321 og -00292 (mangler nr. på et dyr). Dyrene gik ude hele døgnet. Dyrene havde alle tyk tætsiddende pels og vurderes af undertegnede, at være under middel i huld. Hoftehjørner og tværtappe var fremtrædende og ribben kunne anes på trods af tyk pels. Dyrene fremstod med ringe muskelmasse. Set foder- stativer/foderpladser på marken og de var alle tomme…
… Ved kontrollen var det vinter og temperaturen var omkring frysepunktet…”
Af embedsdyrlægens udtalelse af 7. november 2022 fremgår det, at denne ved kontrolbesøg d. 13. oktober 2022 konstaterede:
” …..tyr nr. …-00321 blev vurderet til at være magre, hvor knoglestrukturerne også kunne ses, men dyrene havde mere fedt- og muskelfylde….
…
Kvie nr. …-00328 …. blev vurderet til at være i middel huld…”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
Opholdsrum eller opholdsarealer, hvor dyr holdes, skal indrettes på en sådan måde, at dyrets behov tilgodeses. Det skal herunder sikres, at dyret har den fornødne bevægelsesfrihed også under optagelse af foder og drikke og ved hvile. Dyr skal endvidere sikres mod vejr og vind i overensstemmelse med deres behov.
Alle dyr, der er udegående, skal være ved godt huld, og de skal om nødvendigt tilføres supplerende foder, så det gode huld opretholdes. Alternativt skal afgræsningsarealet udvides eller flokstørrelsen reduceres. Der skal hele tiden være adgang til frisk drikkevand.
Lægges ovennævnte til grund, finder Rådet, at de seks kvæg eksklusiv nr. …-00321, ved at være holdt udegående hele døgnet i vinterperioden og samtidigt være i en ernæringstilstand under middel i huld med fremtrædende hoftehjørner og tværtappe og ringe muskelmasse, har været udsat for en betydelig grad af lidelse, angst og væsentlig ulempe, ligesom de ikke har været behandlet omsorgsfuldt, herunder huset og passet under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer. De arealer, hvor dyrene blev holdt, har ikke været indrettet på en måde, der har tilgodeset dyrenes behov, herunder ikke været passende sikret mod vejr og vind i overensstemmelse med deres behov.
Rådet finder, at de seks kvæg eksklusiv nr. …-00321 derved har været udsat for uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3.
For så vidt angår dyr nr. …-00321 finder Rådet, at dette kreatur, ved at være konstateret mager d. 13. oktober 2022 og senere d. 27. januar 2023 konstateret udegående hele døgnet i vinterperioden og samtidigt være i en ernæringstilstand under middel med fremtrædende hoftehjørner og tværtappe samt ringe muskelmasse, har været udsat for en høj grad af lidelse, angst og væsentlig ulempe, ligesom det ikke har været behandlet omsorgsfuldt, herunder huset og passet under hensyntagen til dets fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer. De arealer, hvor kreaturet blev holdt, har ikke været indrettet på en måde, der har tilgodeset dets behov, herunder ikke været passende sikret mod vejr og vind i overensstemmelse med dets behov.
Rådet finder, at dyr nr. …-00321 derved har været udsat for groft uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3.
Spørgsmål 2:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har de 3 kreaturer i laden (…-00902(ko), -00958(tyr) og …- 00320(ko)) derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 2:
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”Set 3 kreaturer i laden med følgende CKR nr. …-00902, -00958 og ...- 00320. Dyrene stod og åd wrap. Alle 3 dyr var meget magre. Dyrene havde meget lidt fedt og muskelmasse og hoftehjørner og tværtappe var tydeligt fremtrædende. Tyren havde meget lidt fylde, alder (4 år) og race taget i betragtning (hereford). Der var strøet fint i boksen, men dyrene var beskidte på bug, forknæ og lår…”
Det fremgår af Sydøstjyllands Politis rapport vedrørende henvendelse til dyrlæge x dateret 30. januar 2023, at dyrlæge x:
”… kunne bekræfte, at han havde udstedt Closamectin til kreaturerne hos …. Det var for behandling mod leverikter.
Dyrlægen oplyste, at kreaturerne havde fået 2. gangs behandlingen den 20. januar 2023. Det havde han dog kun …s ord for. Han vidste ikke, hvornår dyrene havde fået den første behandling.
Han havde netop været på besøg hos … i dag.
Dyrlægen havde kun en bemærkning til et enkelt kreatur. De foretog nogle målinger og aftalte at undersøger kreaturet igen om tre uger for at se om det var blevet bedre. Hvis ikke skulle dyret afhændes.”
Det fremgår af sagsakterne, at dyrlæge x d. 7. december 2022 har udstedt recept på lægemiddel mod leverikter hos kvæg til dyreejeren.
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse af 7. november 2022 om kontrolbesøget d. 24. oktober 2022:
”.. Ko nr. …-00320, ko nr. …-00922 og tyr nr. …-00958 var meget magre…”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer. Rum eller arealer, hvor dyr holdes, skal indrettes på en sådan måde, at dyrets behov tilgodeses.
Lægges ovennævnte til grund, finder Rådet, at ko nr. …-00320 og tyr nr. …-00958, ved at være konstateret henholdsvis meget mager d. 24. oktober 2022 og senere d. 27. januar 2023 stadig konstateres meget magre med meget lidt fedt og muskelmasse og tydeligt fremtrædende hoftehjørner og tværtappe trods ophold indendørs d. 27. januar 2023 og behandling mod leverikter, har været udsat for en høj grad af lidelse, angst og væsentlig ulempe, ligesom de ikke har været behandlet omsorgsfuldt, herunder huset og passet under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
Rådet finder, at de to kreaturer derved har været udsat for groft uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3.
For kreatur nr. …-00902 kan Rådet på det foreliggende grundlag ikke udtale sig om en grad af uforsvarlighed.
Spørgsmål 2a:
Kan kreaturernes tilstand skyldes ikter, og har det i givet fald betydning for Rådets vurdering af graden af uforsvarlighed?
Svar ad 2a:
Se svar ad 2.
Der foreligger ikke i sagsakterne dokumentation for, at kreaturerne skulle være inficeret med leverikter, eksempelvis i form at slagtefund eller parasitologisk undersøgelse. Rådet opfatter spørgsmålet som værende af hypotetisk karakter.
Ved afmagring hos dyr skal der iværksættes korrigerende handlinger. Såfremt dyr afmagrer som følge af sygdom, skal fodringen, i forening med øvrig relevant behandling, tilpasses således, at dyrene bibeholder deres vægt eller som minimum ikke får en dyrevelfærdsmæssig betænkelig ernæringstilstand. Dette kan eksempelvis ske ved at anvende et foder med høj ernæringsværdi.
Spørgsmål 3:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har de 6 tyre i stalden, første boks TH (…-00355, - 00343, - 00338, -00346, -00347 og -00329) derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 3:
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”Set kreaturer på stald som ligeledes stod og åd wrap. I første boks TH gik 6 tyre med følgende CKR nr. … -00355, -00343, -00338, -00346, -00347 og -00329. Strøelsen var høj og lofthøjden var så lav, at dyrene nemt kunne nå loftet. Når de stod og åd ved foderbordet, kunne deres rygge støde mod en tværbjælke. Dyrene vurderes under middel i huld (foto 14-15).”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
Rum eller arealer, hvor dyr holdes, skal indrettes på en sådan måde, at dyrenes behov tilgodeses.
De materialer, der anvendes til opførelse af rum, hvor dyr holdes, navnlig til konstruktion af bokse og udstyr som dyrene kan komme i kontakt med, må ikke være skadelige for dyrene og skal kunne rengøres og desinficeres effektivt.
Lægges ovennævnte til grund, finder Rådet, at dyrene, ved at være opstaldet således, at de under foderoptagelse kunne støde deres rygge mod en tværbjælke og derved havde risiko for at komme til skade på staldinventaret, har været udsat for lidelse, væsentlig ulempe og risiko for smerte, angst og varigt mén og er ikke behandlet omsorgsfuldt.
Rådet finder, at dyrene derved har været udsat for uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdsloven §§ 2 og 3.
Spørgsmål 3a:
Kan kreaturernes tilstand skyldes ikter, og har det i givet fald betydning for Rådets vurdering af graden af uforsvarlighed?
Svar ad 3a:
Rådet forstår spørgsmålet således, at der spørges til det forhold, at dyrene havde et huld under middel.
Der skal henvises til svar ad 2a.
Spørgsmål 4:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har de 4 køer i stalden, første boks TV (…-00308, -00282, - 00319 og ...-00922) derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 4:
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”I første boks TV stod 4 køer med CKR nr. …-00319, -00308, -00282 og ...-00922. Køerne vurderes at være magre. Huldet vurderet som ovenfor, ud fra graden af fed- muskelfylde og hvor fremtrædende knoglestrukturerne var (foto 16-19).”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
Lægges ovennævnte til grund, finder Rådet, at de pågældende køer er bragt i en ernæringstilstand, så de d. 27. januar 2023 under staldforhold fremstod magre med fremtrædende knoglestrukturer trods angiveligt iværksat behandling mod leverikter i starten af december 2022. Rådet finder, at køernes tilstand ved de daglige tilsyn i besætningen har været tydelig og let erkendelig, og deres tilstand burde for længst have været erkendt og afhjulpet. Der henvises i øvrigt til svar ad 2a.
Rådet finder, at køerne har været udsat for betydelig grad af smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe, og ikke har været behandlet omsorgsfuldt under hensyntagen til deres behov.
Rådet finder, at køerne har været udsat for uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3.
Spørgsmål 4a:
Kan kreaturernes tilstand skyldes ikter, og har det i givet fald betydning for Rådets vurdering af graden af uforsvarlighed?
Svar ad 4a:
Se svar ad 2a og 4.
Spørgsmål 5:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har koen i stalden, anden boks TV (…-01566) derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 5:
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”I anden boks TV i stalden var ko nr. 1566. Koen var mager…. (foto 20).”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
I sagsakterne forefindes ikke yderligere beskrivelse af den pågældende ko, og det tilhørende fotomateriale dokumenterer ikke på overbevisende vis embedsdyrlægens konklusion. Rådet vil således nære betænkelighed ved at udtale sig om en grad af uforsvarlighed.
Spørgsmål 5a:
Kan kreaturernes tilstand skyldes ikter, og har det i givet fald betydning for Rådets vurdering af graden af uforsvarlighed?
Svar ad 5a:
Rådet er i tvivl om hvilke dyr, der spørges til, da spørgsmål 5 omhandler en enkelt ko. I øvrigt henvises til svar ad 2a.
Spørgsmål 6:
Såfremt ovennævnte lægges til grund, har hesten derved været udsat for uforsvarlig behandling, grovere uforsvarlig behandling, eller grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling?
Svar ad 6:
Rådet skal gøre opmærksom på, at det i sagsakterne vedlagte foto viser en pony og ikke en hest.
Det fremgår af embedsdyrlægens udtalelse dateret 1. februar 2023, at denne d. 27. januar 2023 konstaterede:
”Set en hest på græs med adgang til læskur. Hesten havde lange hove, hvor stykker at hov var knækket af og gav en ujævn trædeflade. De lange hove var mest udtalt på forbenene og hesten gik forsigtigt. Hesten blev kun set i gang (foto 25-26).”
Dyr skal behandles forsvarligt og beskyttes bedst muligt mod smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe. Enhver, der holder dyr, skal sørge for, at de behandles omsorgsfuldt, herunder at de huses, fodres, vandes og passes under hensyntagen til deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov i overensstemmelse med anerkendte praktiske og videnskabelige erfaringer.
Ponyers hove vokser ca. 8-10 mm om måneden. Den manglende beskæring har medført tydelig erkendbar forvoksning. Lægges ovennævnte og de fremsendte fotos til grund, finder Rådet, at ponyens situation for længst burde være afhjulpet. Ved at have undladt at sørge for jævnlig og korrekt beskæring af hovene, således at ponyen d. 27. januar 2023 fremstod med lange hove og forsigtig gang, har ponyen været udsat for en betydelig grad af smerte, lidelse, angst, varigt mén og væsentlig ulempe, ligesom den ikke har været behandlet omsorgsfuldt under hensyntagen til dens behov.
Rådet finder, at ponyen har været udsat for uforsvarlig behandling, jf. dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3.
Spørgsmål 6a:
Kan kreaturernes tilstand skyldes ikter, og har det i givet fald betydning for Rådets vurdering af graden af uforsvarlighed?
Svar ad 6a:
Rådet er i tvivl om, hvilket dyr der spørges til, da spørgsmål 6 omhandler en pony. Sammenhæng mellem forvoksede hove hos ponyer og forekomst af leverikter hos kvæg er hypotetisk. I øvrigt henvises til svar ad 2.
Spørgsmål 7:
Såfremt sagen i øvrigt giver Rådet anledning til bemærkninger, bedes disse ligeledes anført i Rådets svar.
Svar ad 7:
Det fremgår af Sydøstjyllands Politis rapport vedrørende henvendelse til dyrlæge x dateret 30. januar 2023, at dyrlæge x:
”… kunne bekræfte, at han havde udstedt Closamectin til kreaturerne hos …. Det var for behandling mod leverikter.
Dyrlægen oplyste, at kreaturerne havde fået 2. gangs behandlingen den 20. januar 2023. Det havde han dog kun …s ord for. Han vidste ikke, hvornår dyrene havde fået den første behandling.
Han havde netop været på besøg hos … i dag.
Dyrlægen havde kun en bemærkning til et enkelt kreatur. De foretog nogle målinger og aftalte at undersøger kreaturet igen om tre uger for at se om det var blevet bedre. Hvis ikke skulle dyret afhændes.”
Rådet finder, at dyrlægens beskrivelse kunne indikere en iøjnefaldende ernæringsmæssig fremgang hos dyrene i perioden 27. til 30. januar 2023 (dvs. i løbet af blot 3 dage), idet dyrlægen angiveligt kun har bemærkning til et enkelt kreatur. Rådet finder det usandsynligt, at ernæringstilstanden har kunnet forbedres markant i løbet af blot 3 dage uanset hvilke foranstaltninger, der måtte være truffet i denne korte periode.
Oplysningerne i sagsakterne peger på, at sigtede ikke viser vilje eller evne til at tilvejebringe dyreværnsmæssigt forsvarlige forhold i sit dyrehold. Dette bør efter Rådets opfattelse føre til overvejelser om, hvorvidt der skal ske hel eller delvis frakendelse af retten til dyrehold, jf. dyrevelfærdslovens § 60. Anvendelse af § 60 beror imidlertid på en juridisk vurdering, der alene foretages af domstolene.
Afgørelse:
Afgjort sammen med sag nr. 2022-24-0151-00113.
Besætningsejer tiltalt for overtrædelse af flere forhold:
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 2, jf. stk. 12, jf. § 2, § 3 og § 18, stk. 1, ved den 12. april 2021 og i perioden op til denne dato på sin landejendom, i forbindelse med udøvelse af erhverv at have udsat 13 kreaturer i laden og 30 udegående kreaturer for grovere uforsvarlig behandling.
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 1, jf. stk. 12, jf. § 2, § 3 og 18, stk. 1 og bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af visse landbrugsdyr § 22, stk. 1, jf. § 7, ved den 12. april 2021 og i perioden op til denne dato på sin landejendom, i forbindelse med udøvelse af erhverv at have udsat 21 kreaturer i stalden og 2 ponyer på mark for uforsvarlig behandling.
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 1, jf. stk. 12, jf. § 2, § 3 og 18, stk. 1, og bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af visse landbrugsdyr § 22, stk. 1, jf. § 5 og § 7, ved den 10. maj 2022 og i perioden op til denne dato på sin landejendom, i forbindelse med udøvelse af erhverv at have udsat 48 kreaturer og 2 ponyer for uforsvarlig behandling.
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 12, jf. stk. 1, jf. § 2 og § 3 ved den 13. oktober 2022, kl. 09.30 og nogen tid forud herfor i forbindelse med udøvelse af erhverv og som ansvarlig for dyrene i besætningen at have udsat 18 kreaturer for uforsvarlig behandling.
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 12, jf. stk. 1, jf. § 2 og § 3 ved den 24. oktober 2022, kl. 09.00 og nogen tid forud herfor i forbindelse med udøvelse af erhverv og som ansvarlig for dyrene i besætningen at have udsat 11 kreaturer for uforsvarlig behandling.
- dyrevelfærdslovens § 58 stk. 12, jf. stk. 2, jf. stk. 1, jf. § 2 og § 3 og § 18, stk. 1 ved den 27. januar 2023 kl. 09.00 og nogen tid forud herfor i forbindelse med udøvelse af erhverv og som ansvarlig for dyrene i besætningen, at have udsat 18 kreaturer for enten uforsvarlig behandling eller grovere uforsvarlig behandling.
Retten fandt efter bevisførelsen herunder den vidneforklaring, der var afgivet af embedsdyrlægerne, fotos og Det Veterinære Sundhedsråds udtalelse, at tiltalte var skyldig i ovenstående forhold.
Retten fandt i forhold 1-5, at tiltalte ikke havde udvist den rettidige omhu ved behandlingen af dyrene, som han skulle som besætningsansvarlig, og at det burde have stået tiltalte klart, at der måtte foreligge et sygdoms- eller ernæringsmæssigt problem, der fortsat krævede hjælp af dyrlæge og/eller fodringsrådgiver.
Retten lagde i forhold 6 vægt på, at tiltalte ikke havde udvist den rettidige omhu ved behandlingen af dyrene, som han skulle som besætningsansvarlig, og korrigerende handlinger herunder sufficient fodring og behandling mod sygdom, så dyrene bibeholdte deres vægt eller som minimum ikke fik en dyrevelfærdsmæssig betænkelig ernæringstilstand.
Tiltalt blev straffet med betinget fængselsstraf i 60 dage og fik betinget frakendt retten til at eje, bruge, passe eller slagte dyr eller i det hele taget beskæftige sig personligt med dyr i en periode på 3 år. Frakendelsen blev betinget af, at tiltalte i en prøvetid på 3 år ikke overtrådte dyrevelfærdslovgivningen under sådanne omstændigheder, at han skulle frakendes retten til at eje, bruge, passe eller slagte dyr eller i det hele taget beskæftige sig personligt med dyr.